Przepisy prawne

Na podstawie umowy zawartej przez nasza kancelarię z naszym odpowiednikiem z Alicante w Hiszpanii ( działalność na rynku hiszpańskim od 1982r.) przedstawiamy naszym klientom bardzo szeroką ofertę apartamentów i domów w Hiszpanii wraz z bezpłatną pomocą prawną w zakresie niezbędnym dla bezpiecznego zakupu oferowanych przez nas nieruchomości.

Z NAMI POCZUJESZ SIĘ JAK W DOMU
Wpis bez długów i zobowiązań, w hiszpańskim urzędowym spisie gruntów (polski odpowiednik – Wydział Ksiąg Wieczystych) jest końcowym etapem zakupu nieruchomości na rynku hiszpańskim z długiej serii czynności i procedur, przez które przeprowadzimy cię przy pomocy naszych hiszpańskich partnerów, a które postaramy się pokrótce wytłumaczyć poniżej.

Kiedy zdecydujesz się na wyjazd do Hiszpanii , a następnie wybierzesz nieruchomość do kupienia, sporządzimy Listę Spodziewanych Wydatków za Nabycie nieruchomości oraz Umowę Kupna-Sprzedaży w twoim własnym języku, który służy jako tłumaczenie oryginalnego tekstu tej umowy w języku hiszpańskim.

Ta metoda jest wykorzystywana na hiszpańskim międzynarodowym rynku nieruchomości szczególnie w sytuacjach sprzedaży nieruchomości z rynku wtórnego (odsprzedaży), jako że zarówno sprzedający jak i kupujący często nie znają języka drugiej strony (umowa może być sporządzona w trzech językach, spośród tych, w których pracujemy: angielskim, francuskim, polskim), dlatego też w sytuacji sporu sądowego jedynie tekst hiszpański jest uważany za ważny. W ten sposób unika się długich dyskusji którego tekstu użyć w sądzie.

Każdy sprzedający i kupujący przy transakcjach dotyczących nieruchomości w Hiszpanii zobowiązany jest do posiadania w Hiszpanii numeru identyfikacji podatkowej, tzw. numeru N.I.E. Pomożemy ci w załatwieniu formalności związanych ze złożeniem wniosku na miejscowym komisariacie policji, gdzie te wnioski się składa, a następnie w terminie późniejszym odbiera.

Mając dostęp on-line do hiszpańskiego spisu gruntów, sprawdzimy, czy nieruchomość, którą chcesz kupić nie ma obecnie żadnych przeciwwskazań do kupna.

Aby zapewnić na przyszłość dostęp twojej nieruchomości do takich mediów jak woda, czy prąd, musimy ustalić, czy ta nieruchomość posiada Świadectwo Przydatności do Zamieszkania (Cedula de Habitabilidad), jeśli jest to nowy obiekt, lub Świadectwo Przydatności do Ponownego Zamieszkania (Cedula de sekunda Ocupacion), jeśli jest to nieruchomość z rynku wtórnego.

W wypadku, gdy nieruchomość nie posiada rzeczonego świadectwa, musimy skontaktować się z lokalnym urzędem miejskim, aby ustalić jakie są możliwości uzyskania tegoż dokumentu, jako że istnieją sytuacje, gdzie nie można tego zrobić z racji zaniedbań podczas budowy obiektu.

Jeśli będziesz potrzebować wziąć kredyt hipoteczny w Hiszpanii w celu sfinansowania zakupu nieruchomości, pomożemy ci znaleźć odpowiedni bank jak również doradzimy jak przygotować umowę pożyczkową z bankiem udzielającym pożyczki.

Ponieważ przy wpisie do hiszpańskiego spisu gruntów (podobnie jak w Polsce wpis do ksiąg Wieczystych) wymagane są wyłącznie dokumenty kupna-sprzedaży o nazwie „Escrituras de Compra-Venta” oraz „Escrituras de Hipoteca”, prywatnie sporządzona Umowa Kupna-Sprzedaży będzie odrzucona – jest nieważna .Dlatego musimy przedstawić odpowiednie dokumenty w wybranej kancelarii notarialnej w celu sporządzenia aktów notarialnych, tzw. „Escritura”. Przed procedurami u notariusza musimy ustalić zaległości finansowe wynikające z rachunków za prąd, wodę, gaz i telefon poprzedniego właściciela, których kwota jest zazwyczaj odejmowana od ceny sprzedaży.

W kancelarii notarialnej będziemy służyć pomocą w zakresie tłumaczeń oraz wyjaśnień dotyczących aktów notarialnych oraz będziemy towarzyszyć przy procedurach związanych z ich opłatami, przedstawieniem ich w spisie gruntów oraz przy samym wpisie do spisu gruntów.

 

Akty Escritura powracają podpisane ze spisu gruntów po około 2 miesiącach od podpisania w kancelarii notarialnej.